هیومیک اسید نهان اکسیر 20 لیتری

کود هیومیک اسید

860,000تومان
2 تا 3 روز دیگر

کوداسید هیومیک مایع ایرامون

کود هیومیک اسید

0تومان

هوبست Hubest یک کیلویی

کود هیومیک اسید

740,000تومان

کود هیومیک چارج استولر یک کیلوگرمی

کود هیومیک اسید

1,150,000تومان

نیچرمیک | Naturmic مایع 5 لیتری

کود هیومیک اسید

1,500,000تومان
2 تا 3 روز دیگر

کود هیومات پتاسیم لارا یک کیلوگرمی

کود هیومیک اسید

246,500تومان
2 تا 3 روز دیگر

کود اسید هیومیک لارا استار مایع 20 لیتری

کود هیومیک اسید

2,716,000تومان
عدم موجودی در انبار

هوموسویل | Humusoil مایع 5 لیتری

کود هیومیک اسید

0تومان
نمایش 1 تا 10 از 10 (1 صفحه)

کود هیومیک اسید

کود هیومیک اسید سبب تحریک رشد و تکثیر میکروارگانیسم‌ ها (موجودات زنده) خاک می‌شود. لذا با افزایش تعداد و رشد و فعالیت میکروارگانیسم‌ های مفید، تجزیه موادآلی افزایش یافته و عناصر مغذی مورد نیاز گیاه در خاک آزاد شده و گیاه می‌تواند از این عناصر استفاده کند. هیومیک اسید، به طور طبیعی، بخشی از چرخه طبیعت و جانداران موجود در خاک است و در چرخه آبی اقیانوس ها و رودخانه ها نیز یافت می شود. اسیدهای هیومیک جزء اصلی قابل استخراج مواد هیومیک خاک هستند و ممکن است برای قرن ها در خاک دست نخورده باقی بماند. هیومیک اسید، زیر شاخه مواد هیومیک محسوب می شود؛ سایر ترکیبات آلی این گروه عبارتند از: هیومین و فولویک اسید. 

  

اسید هیومیک چیست؟ 

مواد هیومیک ترکیبات آلی طبیعی پیچیده‌ای هستند که در خاک از بقایای گیاهی، با فرآیند هوم‌سازی تشکیل می‌شوند. مواد هوموسی مجموعه پیچیده ای از مواد بی شکل قهوه ای تا تیره رنگ هستند که در طی تجزیه بقایای گیاهی و حیوانی توسط میکروارگانیسم ها، در شرایط هوازی و بی هوازی، در خاک، کمپوست، باتلاق ذغال سنگ نارس و حوضه های آبی منشأ می گیرند. بین ماده آلی خاک و هوموس تفاوت وجود دارد در واقع هوموس یک اصطلاح کلی است که گروهی از مواد هومیک مجزا اما متمایز را توصیف می کند در حالیکه ماده آلی خاک موادی هستند که با سرعت های مختلف در زمین تجزیه می شوند.

 • اسید فولویک: یک ماده هیومیکی قهوه ای مایل به زرد تا رنگ زرد که در هر شرایط pH در آب محلول است و وزن مولکولی کمی نسبت به هیومیک اسید دارد.
 • هومین: یک ماده هیومیک سیاه رنگ که در هیچ pH ای از آب محلول نیست، وزن مولکولی بالایی دارد و هرگز در محصولات اسید هیومیک مایع استخراج شده از پایه، یافت نمی شود. هومین ها سیاه رنگ هستند.

اسیدهای هیومیک به عنوان واسطه ای برای انتقال مواد مغذی از خاک به گیاه بسیار مهم هستند زیرا می توانند مواد مغذی را نگه دارند و از شسته شدن آنها جلوگیری کنند. اسیدهای هیومیک به ریشه گیاه متصل می شوند. وقتی به ریشه می رسند، آب و مواد مغذی مورد نیاز گیاه را به همراه می آورند. از آنجایی که اسیدهای هیومیک در همه جا وجود دارند و می توانند به نسبت های مختلف توسط حلال های زیادی استخراج شوند، می‌توان آن‌ها را از منابع متنوع با روش های گوناگون استخراج کرد. کود هیومیک اسید در واقع با فرآوری اسید هیومیک از لجن، بقایای گیاهی و مواد آلی دیگر تولید می‌شود. افزودن سطح مناسب این کود آلی می تواند بازدهی رشد را به طرز چشمگیری افزایش دهد. هیومیک اسید در قالب یک کود شیمیایی پرمصرف با توجه به خواصی که دارد بر روی خصوصیات فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خاک تاثیر می‌ گذارد. جذب عناصر مغذی توسط اسید هیومیک به چه صورت است؟

اسیدهای هیومیک به طور طبیعی اکسید می شوند که به آن‌ها یک بار منفی خالص می دهد. بنابراین، یون‌های مثبت، که به کاتیون‌ها نیز معروف هستند، به سمت این مولکول‌های بزرگ جذب شده و به آن ها متصل می‌شوند. این ظرفیت تبادل کاتیونی یک ویژگی منحصر به فرد و بسیار مفید اسیدهای هیومیک است و بسیاری از مواد مغذی مورد نیاز گیاهان مانند منیزیم، کلسیم، آهن و سایر مواد معدنی کمیاب که دارای بار مثبت هستند، در حضور اسیدهای هیومیک، از خاک جدا و در دسترس ریشه قرار می‌گیرند. بنابراین مهم ترین ویژگی اسیدهای هیومیک توانایی آن‌ها در اتصال به یون ها، اکسیدها و هیدروکسیدهای نامحلول فلزات و آزادسازی آهسته و پیوسته آن‌ها در گیاه است.

  

تاثیر کود هیومیک اسید بر روی ساختار فیزیکی خاک

اسیدهای هیومیک سبب بهبود ساختار خاک از طریق جلوگیری از هدر رفت زیاد آب و مواد مغذی و افزایش هوادهی خاک می‌ شود:

 • با افزایش قابلیت چسبندگی کلوئیدها از ترک خوردگی خاک، ایجاد روان آب های سطحی و فرسایش خاک جلوگیری می‌ کند.
 • به سست شدن و خرد شدن خاک و در نتیجه افزایش هوادهی خاک کمک می‌ کند.
 • ظرفیت نگهداری آب در خاک را افزایش می‌ دهد و در نتیجه سبب افزایش مقاومت خاک در برابر خشکسالی می‌ شود.
 • رنگ خاک را تیره می‌ کند و در نتیجه به جذب انرژی خورشید کمک می‌ کند.


تاثیر کود هیومیک اسید بر روی خواص شیمیایی خاک

اسیدهای هیومیک از نظر شیمیایی خواص خاک را تغییر می دهد:

 •  با تنظیم مقدار pH خاک ،خاک های اسیدی و قلیایی را خنثی می‌ کند .
 • بهبود و بهینه سازی جذب مواد مغذی و آب توسط گیاهان می‌ شود.
 • خاصیت بافری خاک را افزایش می‌ دهد.
 • به عنوان کلات کننده طبیعی برای یون های فلزی در شرایط قلیایی عمل می کند و باعث جذب یون‌های فلزی توسط ریشه می شود.
 • سرشار از مواد آلی و معدنی ضروری برای رشد گیاه است.
 • کودهای معدنی محلول در آب را در نواحی ریشه حفظ کرده و آبشویی آنها را کاهش می‌ دهد.

اسید هیومیک ظرفیت تبادل کاتیونی بسیار بالایی که دارند این خاصیت باعث جذب عناصر مغذی مورد نیاز گیاه (N، P، K + Fe، Zn و غیره) به شکل قابل دسترس می‌شود، همچنین مواد سمی خاک را از دسترس گیاه خارج می‌کند، جذب نیتروژن (ازت) در گیاه نیزافزایش می‌دهد و واکنش فسفر با (Ca، Fe، Mg و Al) را کاهش می‌ دهد تا فسفر به فرم قابل استفاده برای گیاه جذب شود: کاهش واکنش فسفر با این عناصر می‌ تواند سبب جذب بیشتر کودهای معدنی گردد همچنین دی اکسید کربن از کربنات کلسیم آزاد و امکان استفاده آن را در فتوسنتز فراهم می‌ کند و کمک به رفع کلروز ناشی از کمبود آهن می‌ شود.تاثیر کود هیومیک اسید بر روی فعالیت بیولوژیکی خاک

کود اسید هیومیک سبب تحریک رشد و تکثیر میکروارگانیسم‌ها (موجودات زنده) خاک می‌ شود. لذا با افزایش تعداد و رشد و فعالیت میکروارگانیسم‌های مفید، تجزیه مواد آلی افزایش یافته و عناصر مغذی مورد نیاز گیاه در خاک آزاد شده و گیاه می‌ تواند از این عناصر استفاده کند.


 تاثیر کود هیومیک اسید بر روی رشد گیاهان

 • افزایش نفوذ پذیری دیواره سلولی
 • افزایش جذب مواد مغذی موجود
 • تحریک رشد عمودی ریشه برای جذب بهتر مواد مغذی
 • افزایش تنفس و تشکیل ریشه
 • افزایش تولیدات گیاهی
 • تحریک رشد گیاه از طریق تسریع تقسیم سلولی، افزایش سرعت توسعه در سیستم های ریشه و افزایش عملکرد
 • کاهش ابتلای گیاه به آفات و بیماری‌ها
 • کاهش سطح استرس گیاه
 • کاهش نیاز گیاه به کودهای دیگر
 • افزایش کیفیت محصولات و ارزش غذایی
 • تقویت سنتز کلروفیل، قندها و اسیدهای آمینه در گیاهان 
 • کمک به فتوسنتز 

  

بهترین زمان مصرف کود هیومیک اسید

انواع گیاهان و محصولات باغی و زراعی به سطوح مختلفی از کود هیومیک اسید نیاز دارند. اینکه برای هر گونه محصول باید چه مقدار کود و به چه روشی استفاده کرد، به نوع کشت و شرایط رشد گیاه بستگی دارد لذا لازم است پیش از عملیات کوددهی، شرایط خاک و میزان مواد مغذی در دسترس گیاه به طور کامل مورد ارزیابی قرار گیرد و قبل از خرید کود اسید هیومیک، بهتر است با یک کارشناس با تجربه در این زمینه مشورت کنید. به طور متداول، این کود به شکل گرانولی، پودری و مایع به فروش می رسد. از آنجا که ترکیب اسید هیومیک به تنهایی نمی تواند مواد مغذی را در اختیار گیاه قرار دهد، آن را به صورت کود مغذی به بازار ارائه می نمایند. 


میزان مصرف کود اسید هیومیک  توصیه شده چقدر است؟

میزان مصرف هیومیک اسید برای محصولات زراعی دو گرم در ۱۰۰۰ میلی‌لیتر آب بوده است  که عبارت است از ۵ تا ۶ کیلوگرم در هکتار، همچنین میزان مصرف هیومیک اسید مایع برای این محصولات با نسبت ۵۰ میلی‌ لیتر در ۱۰۰۰ میلی‌لیتر آب است. برای باغات میزان مصرف هیومیک اسید در این مورد بسته به سن درختان بین ۶ تا ۸ کیلوگرم در هکتار است، همچنین میزان مصرف هیومیک اسید مایع با نسبت ۵۰ میلی‌لیتر در ۱۰۰۰ میلی‌لیتر آب، یعنی ۳۰ تا ۳۵ لیتر در هکتار است. در گلخانه‌ها به ازای هر هکتار بسته به تراکم کشت 3 تا ۵ کیلوگرم در هکتار است، همچنین میزان مصرف هیومیک اسید مایع بین 20 تا 30 لیتر بر هکتار مقدار توصیه شده است. برای گیاهان آپارتمانی 2 گرم در یک لیتر آب استفاده ‌شود. به طور کلی برای هر درخت نیز،  توصیه می‌شود ۱۰ تا ۱۵ گرم یا ۵۰ تا ۷۰ سی‌سی (میلی لیتر) اسید هیومیک توصیه می‌ شود.