2 تا 3 روز دیگر
جدید

کود گوگرد مایع ایرامون

کود کشاورزی

121,200تومان
2 تا 3 روز دیگر
نمایش 1 تا 20 از 194 (10 صفحه)

کود کشاورزی

کود کشاورزی شامل هر ماده آلی یا معدنی، ارگانیک یا شیمیایی است که بتواند شرایط رشد مطلوب گیاه را تأمین کند. حاصلخیزی خاک در واقع شاخص کیفیت خاک است که آن را قادر می سازد تا ترکیبات را در مقادیر کافی و تعادل مناسب برای رشد گیاهان در زمانی که عوامل دیگر (مانند نور، رطوبت، دما و ساختار خاک) مساعد هستند، فراهم کند. در مواردی که حاصلخیزی خاک مناسب نیست، مواد طبیعی یا سنتز شده برای تامین مواد غذایی مورد نیاز گیاه به خاک اضافه می‌ شوند تا حاصلخیزی طبیعی خاک را افزایش دهند و جایگزین عناصر شیمیایی گرفته شده از خاک توسط محصولات قبلی ‌شوند، این مواد اصطلاحا کود کشاورزی نامیده می شوند. 

گیاهان به حداقل 16 عنصر نیاز دارند که مهمترین آن‌ها کربن، هیدروژن، اکسیژن، نیتروژن، فسفر، گوگرد، پتاسیم، کلسیم و منیزیم است. گیاهان کربن را از جو و هیدروژن و اکسیژن را از آب بدست می آورند. سایر مواد مغذی  نیز از خاک گرفته می شود. گیاهان حاوی عناصر سدیم، ید، کبالت، سیلیکون و آلومینیوم هم هستند، اما ظاهراً این عناصر برای رشد گیاه ضروری نیست. لازم به ذکر است هنگامی که ذخایر موجود یک ماده مغذی در گیاه کاهش می‌یابد، فقدان آن به یک عامل محدود کننده در رشد تبدیل می شود. البته باید توجه داشت مقادیر بیش از حد برخی از مواد مغذی نیز ممکن است باعث ایجاد سمیت و  کاهش عملکرد در گیاه شود.

کود کشاورزی

     

دلایل کمبود عناصر غذایی در گیاه

 • عناصر غذایی مورد نیاز گیاه در خاک به وفور وجود دارند اما بخش عمده ای از این عرضه بالقوه به شکلی است که به اندازه کافی و سریع در دسترس گیاه قرار نمی‌ گیرد تا رشد  مطلوبی داشته باشد لذا از دسترس خارج شده و گیاه دچار کمبود می‌ گردد.
 • بستر خاک قابل کشت از ابتدا  دارای کمبود عناصر مغذی مورد نیاز گیاه بوده است. 
 • در اثر برداشت محصول، خاک دچار کمبود برخی از عناصر غذایی شده است و محصول جدید با کمبود مواجه می‌ شود.


در چنین مواردی استفاده از کودهای کشاورزی حاوی مواد معدنی و املاح و یون های مهم، ضرورت پیدا می کند. عناصر موجود در کودها می توانند جایگزین این کمبودها در خاک شوند و رشد گیاه را بهبود ببخشند، بنابراین گیاهان برای رشد به مواد مغذی مختلفی نیاز دارند که توسط ریشه از خاک دریافت می شوند. گیاهان کمبود موادغذایی را گاهی اوقات به شکل های مختلف نمایش می دهند به عنوان مثال، در بسیاری موارد کلروز (به رنگ زرد یا سبز کم رنگ)، نشان دهنده کمبود گوگرد و نیتروژن است و یا کمبود آهن باعث ایجاد بافت سفید یا زرد کم رنگ می شود. با این حال، علائم کمبود ممکن است به اشتباه تفسیر شوند.

همچنین بیماری های گیاهی نیز می توانند ظاهری شبیه کمبود مواد معدنی ایجاد کنند، لذا انجام آنالیز خاک و برگ توسط آزمایشگاه و تفسیر نتایج آن توسط متخصص تغذیه گیاه برای استفاده از کود مناسب و میزان مصرف آن بسیار ضرروی است تا با انتخاب نوع صحیح کود گیاه بتواند  کمبود این  مواد مغذی را برطرف کند. عوامل زیادی از جمله کیفیت خاک، نوع محصول و روش کاربرد، می‌توانند بر انتخاب نوع کود تأثیر بگذارند. امروزه طیف گسترده ای از کودهای کشاورزی موجود است که به کشاورزان این امکان را می دهد تا محیطی غنی از مواد مغذی برای محصولات خود ایجاد کنند.

کود کشاورزی آلی و غیر آلی


انواع کود کشاورزی

به طور کلی دو نوع کود آلی و معدنی به عنوان کود کشاورزی متداول است.

  

1. کودهای آلی

کودهای آلی از مواد طبیعی مانند کود دامی، کمپوست و پیت ماس و یا جلبک دریایی ساخته می شوند. کودهای آلی عموماً برای محیط زیست مناسب تر  هستند، اما نسبت به کودهای شیمیایی کندتر عمل می‌کنند و می‌توانند هزینه بیشتری داشته باشند. برخی از کودهای آلی دارای خواص ویژه ای هستند که به حالت بخشیدن به خاک و بهبود ساختار آن در طول زمان کمک می کنند. کودهای آلی از منابع گیاهی یا حیوانی به دست می آیند. این کودها پس از تجزیه، مواد مغذی را برای گیاهان فراهم می کنند. متداول ترین کود آلی، مواد کمپوست از منابع حیوانی (مانند کود یا بستر مرغ کمپوست شده) است. این نوع کود به حفظ رطوبت در خاک کمک می کند و مواد مغذی ضروری را به آن اضافه می نماید.

کودهای آلی خاک را به خوبی هوادهی می‌کنند و ظرفیت زهکشی خاک را بهبود می‌ بخشند در نتیجه در حرکت حشرات مفید خاک مانند کرم‌های خاک و توسعه ریشه به بخش‌های زیرین نقش به‌ سزایی ایفا می‌ کنند. کودهای آلی معمولاً نسبت به کودهای شیمیایی دوستدار محیط زیست هستند زیرا مانند مواد شیمیایی، خاک یا آب های زیرزمینی را آلوده نمی کنند. با این حال، تمام کودها در صورت استفاده نادرست می توانند برای گیاهان مضر باشند بنابراین اطلاع از زمان و میزان مصرف کودها امری ضروری است. 

کود آلی


2. کودهای معدنی  (غیر آلی)  

 کودهایی که از مواد شیمیایی معدنی تشکیل شده اند، غیر آلی نامیده می شوند. عناصری که در این نوع کودها وجود دارد در واقع همان عناصری هستند که در کودهای آلی پیدا می کنید، با این تفاوت که در کود آلی، عناصر مستقیماً از منابع حیوانی یا گیاهی تأمین می‌شوند، ولی در کودهای آلی از طریق فرآیندهای شیمیایی تولید می‌ گردند. 

بیشتر کودها از سه عنصر اصلی شامل: نیتروژن (N)، فسفات (P) و پتاسیم (K) که همه گیاهان به آنها نیاز دارند تشکیل شده اند. برخی از کودها حاوی ریز مغذی هایی مانند کلسیم، منیزیم یا آهن نیز هستند. تفاوت بین کودهای آلی و معدنی در این است که کود معدنی برای گیاهان، مواد مغذی را به شکل خالص آن ها تحویل می دهد به طوری که بلافاصله در دسترس گیاه قرار می‌گیرد، اما در کودهای آلی، ابتدا باید توسط میکروارگانیسم های زنده خاک تجزیه شوند تا مواد مغذی در دسترس گیاهان قرار گیرند. این فرآیند تجزیه باعث می‌شود گیاهان در برابر بیماری‌ها و آفات مقاوم‌ تر شوند، زیرا مواد آلی خاک را برای طولانی مدت فراهم می‌ کنند. با این وجود استقبال کودهای معدنی در میان کشاورزان بیشتر است زیرا مانند کودهای آلی نیاز به تجزیه بیشتر ندارد و  لذا راه حل سریع الاثری برای کمبود عناصر غذایی در گیاه هستند.

به این نوع کودها، کودهای شیمیایی یا مصنوعی و یا سنتزی نیز گفته می‌ شود زیرا از مواد شیمیایی مانند نیتروژن (N)، فسفر (P) ، پتاسیم (K) و سایر عناصرشیمیایی در کارخانه‌ها تولید می‌ شوند. کودهای شیمیایی برای رشد گیاه بسیار موثر هستند، اما استفاده از این کودها می‌تواند نگران کننده باشد زیرا ممکن است به منابع آب محلی سرازیر شوند یا به ارگانیسم های خاک مانند کرم های خاکی آسیب برسانند و علاوه بر این، کوددهی بیش از حد با مواد مصنوعی آلودگی محیط زیست و گرم شدن کره زمین را سرعت بخشیده و فعالیت میکرو ارگانیسم های خاک (موجودات خاکزی) را مختل می کند.

    

مزایای کودهای شیمیایی معدنی

 • در دسترس بودن: به عنوان رایج ترین شکل مورد استفاده، در همه جا یافت می شود.
 • تنوع فرمول: برای شرکت های شیمیایی آسان است که عناصر را برای فصول مختلف و برای انواع گیاهان مخلوط یا تغییر دهند.
 • عملکردسریع: از آنجایی که مواد مغذی موجود در کودهای معدنی بلافاصله در دسترس گیاهان قرار می گیرد، این شکل از کوددهی می تواند برای کمک به رشد گیاه در لحظات خاص مورد استفاده قرار گیرد، اگر فرمول مورد استفاده برای فصل مناسب باشد، معمولاً نتایج در عرض 1 تا 2 هفته قابل مشاهده است.
 • ارزان بودن : به طور معمول نسبت به کودهای آلی ارزان تر هستند.
 • سهولت کاربرد:  میزان مصرف و زمان مصرف با توجه به نوع گیاه روی محصولات درج شده است و این راهنما کار را برای مصرف درست کشاورز راحت کرده است.
 • اشکال چندگانه: کودهای شیمیای در انواع مختلفی مانند مایع، پودری و گرانول در بازار وجود دارند: کودهای مایع به خصوص کودهای معدنی پیچیده (حاوی عناصر کمیاب) اغلب به شکل مایع یافت می شوند. استفاده و کاربرد کود مایع آسان تر و سرعت جذب آن توسط گیاه بالاتر است و برای اکثر باغات سبزیجات و سایر محصولات مناسب است.

استفاده از کود معدنی جامد بسیار رایج است و به صورت پودری و گرانول می‌باشند. آن‌ها را می توان به صورت خشک و مستقیم روی خاک استفاده کرد یا ممکن است در آب قابل حل باشد.


انواع کودهای معدنی (شیمیایی)

1- کودهای نیتروژن دار(ازت بالا)

نیتروژن اولین و اصلی ترین عنصر مورد نیاز گیاه است و یک جزء مهم در سلول های گیاهی از نظر ساختاری، ژنتیکی و متابولیکی محسوب می‌ شود، در ترکیباتی مانند پروتئین ها و اسیدهای نوکلئیک وجود دارد، همچنین در انتقال انرژی نقش کلیدی ایفا می‌کند و تاثیر به‌سزایی روی رشد و باروری گیاه دارد. در صورت کمبود نیتروژن در گیاه رشد آن متوقف شده، ساقه‌ها باریک، کوتاه و نسبت به تنش‌های زیستی و غیرزیستی حساس می‌شوند. کودهای مبتنی بر نیتروژن، متداول ترین و پرمصرف ترین کودها در سراسر جهان هستند. این کودها دارای منشأ ترکیبات نیترات هستند.

کود نیتروژن دار


مهم ترین کودهای نیتروژن دار

 •  کودهای سرک (اوره) : حاوی 46 درصد نیتروژن، اوره اسیدیته کمتری نسبت به سایر انواع کودهای نیتروژن دار داشته و از رایج ترین کودهای نیتروژن دار به شمار می‌آید، یک ترکیب ارزان قیمت است که در کودهای مخلوط و همچنین به تنهایی در خاک استفاده شده و یا روی شاخه و برگ اسپری می شود.
 • کودهای کامل (سه بیست) : حاوی 20 درصد نیتروژن به همراه عناصر پرمصرف فسفر و پتاسیم با نسبت برابر
 • کودهای نیترات آمونیوم :  حاوی 25 درصد نیتروژن است. در این نوع کود هم نیترات و هم آمونیوم موجود است و از کودهای محلول در آب است به همین دلیل به راحتی در دسترس گیاهان قرار می‌گیرند.
 • سولفات آمونیوم : حاوی21 درصد نیتروژن است. آمونیاک موجود در سولفات آمونیوم بلافاصله پس از استفاده توسط خاک جذب شده و شسته نمی شود. در طول تثبیت، آمونیاک مقداری معادل با تثبیت، کلسیم از خاک آزاد می کند لذا آمونیوم موجود در این کود باعث کاهش مقدار کلسیم ذخیره شده در خاک می شود.

این کودها برای اکثر شرایط اقلیمی و انواع خاک ها مناسب هستند. اگرچه اکثر گیاهان برای رشد به کود نیتروژنی نیاز دارند، اما مقدار زیاد آن می تواند باعث سوختگی گیاه شود که ممکن است منجر به تغییر رنگ برگ ها و حتی مرگ گیاه شود لذا از مصرف بی رویه کودهای نیتروژنه باید خودداری نمود و میزان استفاده از کودها با توجه به نوع گیاه، وسعت محل کشت وآنالیز آزمایش خاک و برگ توسط کارشناس تعیین گردد.

کود مایع

2- کودهای حاوی فسفر

فسفر دومین عنصر ضروری برای گیاه است که در تولید محصول اهمیت زیادی دارد. فسفر در افزایش مقاومت گیاهان به سرمای زمستان نیز نقش به سزایی دارد و در ساختار DNA،RNA، فسفو پروتئینها، فسفولیپیدها، مولکول های حامل انرژی مثل آدنوزین دی فسفات و آدنوزین تری فسفات حضور دارد. عنصر فسفر در تلقیح گل ها و زودرسی محصول نیز تاثیر گذار است. دو حالتی که عنصر فسفر را از دسترس خارج می‌کند جذب سطحی(در غلظت پایین) و رسوب (در غلظت های بالا) این عنصر در خاک است. مصرف کود فسفر بالا باعث تثبیت نیتروژن در خاک شده و افزایش نیتروژن خاک جذب فسفر را افزایش می‌دهد. 

کود فسفره


مهم ترین کودهای فسفره 

 •  کودهایDAP : پرمصرف ترین کود فسفر در جهان است. به دلیل محتوای نسبتاً بالای مواد مغذی و خواص فیزیکی عالی آن محبوبیت زیادی دارد،کودهای دی آمونیوم فسفات دارای 20.2  درصد فسفر دارند که به همراه نیتروژن و گوگرد منبع عالی فسفر (P) و نیتروژن (N) برای تغذیه گیاه محسوب می‌ شوند.
 • کودهای MAP : کودهای مونو آمونیوم فسفات تقریبا 22 درصد فسفر به همراه گوگرد، نیتروژن و کلسیم به شکل گرانولی دارند.
 • کودهای SSP : کودهای سوپر فسفات ساده معمولا 8.8% درصد فسفر به شکل گرانولی دارند و حاوی گوگرد و کلسیم است.
 • کودهای NPK : کودهای مرکب نیز نامیده می شوند، حاوی هر سه ماده مغذی نیتروژن، فسفر و پتاسیم به نسبت های مختلف هستند. انواع مختلفی از محصولات NPK در جهان بر اساس دستور العمل های مختلف مواد مغذی وجود دارد و اغلب آنها را سفارشی می کنند تا با نیازهای یک محصول یا قطعه زمین خاص مطابقت داشته باشند.  
 • کودهای آمونیوم پلی فسفات : این نوع از کود فسفر بالا با 15درصد فسفر پس از انحلال کامل در آب قابل استفاده است.

بهترین کود مایع

3- کودهای پتاسیم دار

پتاسیم (K) یک ماده مغذی ضروری مورد نیاز گیاهان در مقادیر زیاد است. از مهم ترین نقش آن می‌توان به تنظیم فشار آب گیاه، فعال کردن آنزیم ها، متعادل کردن بارهای الکتریکی، انتقال قندها و نشاسته ها، افزایش فتوسنتز و افزایش مقاومت گیاه  اشاره کرد. کودهای حاوی پتاسیم عموما  به همراه دو یا چند ماده مغذی  تولید می‌ شوند و از مهم ترین آن ها می‌ توان به کلرید پتاسیم (KCl)، سولفات پتاسیم (K2SO4) و نیترات پتاسیم (KNO3) اشاره کرد.

 • کودکلروپتاسیم: کلرور پتاسیم دارای تقریبا 61 درصد پتاسیم می باشد، با این حال مصرف کلرورپتاسیم در مواردی که به مقدار زیادی پتاسیم نیاز است توصیه نمی‎‌ شود زیرا احتمال مسمومیت ناشی از فراوانی کلر پیش می آید.
 • کود سولفات پتاسیم:  این کود به نام سولوپتاس نیز شناخته می‌ شود. یکی از بهترین کودهای پتاسیم به حساب می‌آید، قابلیت انحلال بسیار بالایی دارد و به دلیل اندازه بسیار ریز ذرات، مانع از ایجاد رسوب در سمپاش و سیستم های آبیاری شده است. سولوپتاس را علاوه بر مصرف برگی، از طریق آب آبیاری و کاربرد در خاک نیز می‌ توان مصرف کرد. علاوه بر این سولوپتاس به عنوان منشاء تامین پتاسیم و گوگرد در کشت های هیدروپونیک  استفاده می شود.
 • کود پتاسیم نیترات: کود پتاسیم نیترات یکی از گران ترین انواع کود پتاس است. پرورش دهندگان گیاهان گران قیمت زمانی که نیاز به استفاده از کود نیتروژن دار بدون کلر داشته باشند، می توانند پتاسیم نیترات را انتخاب کنند.
 • پتاسیم فسفات: فسفر نیز مانند پتاسیم یکی از عناصر ضروری برای کشت گیاه و غنی سازی خاک است. یکی از ویژگی های این کود این است که با کودهای حاوی نیتروژن نیز سازگار بوده و می توان هر دو مدل کود را در کنار هم استفاده نمود.

کود پتاسیم دار

   

4- کودهای حاوی کلسیم، منیزیم و گوگرد

مواد مغذی ثانویه مانند گوگرد (S)، منیزیم (Mg) و کلسیم (Ca) علاوه بر مصرف جداگانه، در ترکیب با مواد مغذی اولیه N، P و K نیز استفاده می شوند. گوگرد معمولاً به کودهای نیتروژن دار  مانند اسید نیتریک و اوره اضافه می‌شود. انواع دیگر کودهای گوگردی شامل سوپر فسفات منفرد (SSP)، سولفات پتاس (SOP) و سولفات منیزیم پتاسیم (PMS) است. کیزریت (مونوهیدرات سولفات منیزیم) یک کود محبوب مبتنی بر منیزیم است که از معدن استخراج می شود و به عنوان کود در کشاورزی، عمدتاً برای اصلاح کمبود منیزیم استفاده می گردد. کلسیم عمدتاً به صورت نیترات کلسیم، گچ (سولفات کلسیم) یا آهک-دولومیت (کربنات کلسیم) استفاده می شود. نیترات کلسیم تنها منبع کلسیم، قابل دسترسی توسط گیاه است. همچنین می توان از آهک (کربنات کلسیم) و گچ (سولفات کلسیم) برای اصلاح خاک با کلسیم استفاده کرد.


5-کودهای کشاورزی حاوی ریز مغذی ها

کودهای ریز مغذی شامل مواد مغذی حیاتی برای رشد گیاه هستند اما فقط به مقدار کمی برای گیاه مورد نیاز است. آهن (Fe)، منگنز (Mn)، مولیبدن (Mo)، بور (B)، روی (Zn)، کلر (Cl) و مس از مهم ترین ریز مغذی‌های مورد نیاز گیاه به شمار می‌ آیند. از آنجایی که ریز مغذی ها به مقدار کمی مورد نیاز هستند، کوددهی برگی معمولاً موثرترین راه برای رفع کمبود ریز مغذی ها است. ریز مغذی ها اغلب با  کودهای N، P و یا K ترکیب می شوند و مورد استفاده گیاه قرار می‌ گیرند. برای مشاهده سایر محصولات به صفحه اصلی فروشگاه اینترنتی سپانه مراجعه نمایید.

  

چه تفاوتی بین کودهای شیمیایی و آلی وجود دارد؟

کود کشاورزی به دو دسته شیمیایی و آلی تقسیم می‌شود که هر کدام دارای ویژگی‌ها خاص خود هستند. کودهای شیمیایی از ترکیبات معدنی و مصنوعی تولید می‌شوند و به سرعت مواد مغذی را به گیاهان منتقل می‌کنند. این کودها معمولاً ارزان‌تر هستند. اما استفاده مداوم از آن‌ها ممکن است به تخریب ساختار خاک، کاهش تنوع میکروبی و آلودگی آب‌های زیرزمینی منجر شود.

در مقابل، کودهای آلی از منابع طبیعی مانند کود حیوانی، کمپوست و بقایای گیاهی تولید می‌شوند. این کودها به آهستگی جذب  می‌شوند زیرا باید توسط میکروارگانیسم‌های خاک تجزیه شوند تا مواد مغذی آزاد شوند. کودهای آلی به بهبود ساختار خاک، افزایش تنوع میکروبی و افزایش توانایی نگهداری آب و مواد مغذی در خاک کمک می‌کنند. هرچند هزینه اولیه آن‌ها ممکن است بالاتر باشد و نیاز به مدیریت بیشتری داشته باشند، اما در درازمدت به دلیل بهبود خاک و کاهش نیاز به مواد شیمیایی، می‌توانند اقتصادی‌تر باشند.

از نظر زیست‌محیطی، کودهای آلی پایدارتر هستند و خطر کمتری برای آلودگی آب‌ها و خاک‌ها دارند. در نهایت، انتخاب بین کودهای شیمیایی و آلی بستگی به نیازهای خاص کشاورزی، اهداف زیست‌محیطی و منابع موجود دارد. ترکیب هوشمندانه از هر دو نوع کود می‌تواند به بهبود عملکرد و پایداری کشاورزی کمک کند. با توجه به مزایا و معایب هر یک از کودها، استفاده متعادل و مسئولانه از آن‌ها می‌تواند هم به افزایش بازده محصولات و هم به حفظ سلامت محیط‌زیست منجر شود.